Jedną z częstych przypadłości u kobiet z zakresu ginekologii są polipy szyjki macicy. Ginekolog na podstawie wywiadu i rutynowego badania ginekologicznego za pomoc wziernika uwidaczniającego szyjkę macicy może zdiagnozować i wykryć polip. Ze względu na różne typy polipów oraz ich umiejscowienie dostępne są zróżnicowane metody ich usunięcia. Kiedy następuje usunięcie polipa szyjki macicy, zalecenia po zabiegu wydawane są przez specjalistę z zakresu ginekologii. Warto jednak wiedzieć, jak taki zabieg wpływa na kobietę, co powinno zostać wykonane po jego przeprowadzeniu. Dlaczego regularne badania i profilaktyka są takie ważne, jak wykorzystać możliwości, jakie daje współczesna ginekologia?
Jak usunięcie polipa szyjki macicy wpływa na organizm?
Polipy mogą pojawiać się w organizmie bezobjawowo, dlatego warto regularnie badać się u ginekologa. Są również sytuacje, w których występują pewne przesłanki mogące świadczyć o ich występowaniu, takie jak:
- częste, nawracające stany zapalne dróg rodnych,
- problemy z zajściem w ciążę, częste poronienia,
- ropne lub krwiste upławy,
- zwiększona ilość śluzowej wydzieliny.
Zabieg pozwala najczęściej na pozbycie się tych objawów. Zaleca się go w szczególności dla kobiet chcących zajść w ciążę, mających podjąć leczenie hormonalne lub gdy polip występuje w stwarzającym zagrożenie miejscu. Kiedy we wskazanych sytuacjach następuje usunięcie polipa szyjki macicy, zalecenia po zabiegu określa lekarz, choć w większości przypadków obejmują one ten sam zakres.
Zalecenia po zabiegu wskazywane przez ginekologa
Jeżeli masz zaplanowane usunięcie polipa szyjki macicy, zalecenia po zabiegu interesują Cię teraz najbardziej. Najłagodniejszy sposób pozbycia się zmian, czyli ablacja wykonywana jest przez wykwalifikowanego lekarza ginekologa. Polega na ukręceniu polipa z użyciem specjalistycznych narzędzi wprowadzanych z użyciem wziernika. Ginekologia określa również inne zabiegi wykonywane w celu usunięcia polipów oraz pobrania tkanki do badań, jest to abrazja oraz operacyjna histeroskopia. Bezpośrednio po zabiegach możesz normalnie funkcjonować, jednak usunięcie polipa szyjki macicy zaleceniami po zabiegu obejmuje brak nadmiernego wysiłku oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów. Mogłoby to wywołać krwawienia. Ponadto stosowanie tamponów nie jest wskazane, zaś podjęcie współżycia po zabiegu usunięcia polipa szyjki macicy według zaleceń można podjąć nie wcześniej niż po tygodniu, podobnie jak skorzystanie z dopochwowych zabawek erotycznych. Ginekolog zaleca również wzmożoną dbałość o higienę intymną z użyciem odpowiednich środków w celu uniknięcia ryzyka infekcji.
Przyczyny występowania polipów – czy można im przeciwdziałać?
Ginekologia nie określa jednoznacznie przyczyn występowania zmian takich jak polipy. Bardzo często w przypadku usunięcia polipa szyjki macicy zalecenia po zabiegu obejmują kontrolne badania. Ponadto ginekolog może pobrać materiał weryfikujący, czy zmiany nie są złośliwe i w razie konieczności podjąć następne działania. Z całą pewnością odpowiednia higiena, kontrolowanie właściwej gospodarki hormonalnej, regularna diagnostyka w tym cytologia i samoświadomość ciała mogą być pomocne w uniknięciu niektórych problemów ginekologicznych.