Menu

Początki ciąży – o czym pamiętać i na co uważać w tych dniach

Kategoria wpisu: Ciąża
Początki ciąży – o czym pamiętać i na co uważać w tych dniach

Początki ciąży to przełomowy okres, który obfituje w zmiany oraz emocje. Radość przeplata się z obawami, pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości. Będąc w pierwszej ciąży, porady oraz wskazówki od doświadczonych osób są więc bardzo wskazane.

Jestem w ciąży i co dalej?

Dwie kreski na teście ciążowym potrafią przewrócić świat do góry nogami. Jeżeli przyczyną naszej spóźniającej się miesiączki jest ciąża, powinnyśmy od razu odstawić wszystkie używki, na przykład alkohol oraz papierosy. Test ciążowy może poinformować nas o zapłodnieniu już 3-4 tygodnie po ostatnim okresie. Warto wtedy jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa, gdyż nie rzadko zdarza się, że test daje wynik fałszywie dodatni. Wykonuje się wtedy bardzo dokładny test z krwi, który da nam 100% gwarancję.

Początek ciąży a temperatura

Najbardziej zauważalnym objawem ciąży jest brak miesiączki. Następnie piersi powiększają się oraz stają się wrażliwe i bolące. Kobieta może być rozdrażniona, zmęczona oraz senna. Jak zmienia się temperatura w ciąży na jej początku? Przez pierwszą część do samej owulacji u kobiety utrzymuje się dosyć niska temperatura ciała, aby następnie w drugiej fazie osiągnąć wyższe wartości. Gdy jednak dochodzi do zapłodnienia, to temperatura w pierwszym tygodniu wzrasta do aż 37 stopni. Następnie obserwuje się stały wzrost temperatury, na który wpływa produkcja progesteronu. Jeżeli jednak myślimy, że jesteśmy w ciąży, ale temperatura spadła, może to wskazywać na przyjście miesiączki.

Jakie witaminy w ciąży na początku ?

U kobiety w ciąży zmienia się zapotrzebowanie na poszczególne witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Szczególnie istotny jest:

Pierwsze tygodnie ciąży – na co uważać ?

Przyszła mama na początku ciąży powinna o siebie dbać oraz rezygnować z rzeczy, które mogłyby negatywnie wpłynąć na płód. Do tej grupy zaliczają się naturalnie papierosy oraz alkohol, ale też produkty mniej oczywiste – kawa, czarna herbata, gazowane napoje, surowe ryby i mięso czy sery pleśniowe. W tym okresie przyszła mama nie powinna podnosić ciężkich przedmiotów ani dźwigać zakupów. Niebezpieczne są też niektóre zabiegi kosmetyczne, na przykład depilacja laserowa, ultradźwięki czy zabiegi antycellulitowe. Temperatura wody podczas kąpieli nie powinna przekraczać 38 stopni, odradza się też korzystanie z sauny

Sprawdź także artykuł: Czy można zapobiec cukrzycy ciążowej?