Menu

Czy podczas okresu można zajść w ciążę

Kategoria wpisu: Bez kategorii
Czy podczas okresu można zajść w ciążę

Wiele kobiet podejmując współżycie i stosując różnorodne formy antykoncepcji albo też starając się o dziecko, zastanawia się, jak dokładnie w ich przypadku wygląda cykl menstruacyjny. Czy zajście w ciążę jest możliwe jedynie podczas stosunku w trakcie owulacji? Co wpływa na szanse zapłodnienia, w jakich warunkach może nastąpić? Czy podczas okresu można zajść w ciążę? Nauka, jaką jest ginekologia, może odpowiedzieć na wiele z tych pytań. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy lekarz ginekolog nie jest w stanie przewidzieć, jak dokładnie będzie wyglądał dany cykl, gdyż może mieć na niego wpływ ogromna ilość czynników zewnętrznych. Poznaj najważniejsze informacje o możliwości zajścia w ciążę w trakcie krwawienia menstruacyjnego.

Fazy i regularność cyklu a okres i możliwość zapłodnienia

Ginekologia opisuje proces zapłodnienia i zagnieżdżenia komórki jajowej wiążący się z rozpoczęciem ciąży jako zachodzący w szczególnych warunkach. W fazie owulacji dojrzałe jajeczko jest gotowe do zapłodnienia, jednak plemniki mogące je zapłodnić mogą znajdować się już wcześniej w drogach rodnych kobiety. Dlatego jak przypominają ginekolodzy, mimo iż sama owulacja jest osobną fazą cyklu, dni płodne występują zarówno kilka dni przed jak i po niej. Jeżeli cykl nie jest regularny, miesiączki występują w różnych terminach, odpowiedź na pytanie, czy podczas okresu można zajść w ciążę, przestaje być jednoznaczna. Wynika to z faktu, że owulacja może nastąpić znacznie wcześniej, jeszcze podczas krwawienia miesięcznego. Może mieć to miejsce także wtedy, gdy kobieta cierpi na niektóre, często niedające jednoznacznych objawów schorzenia z zakresu ginekologii.

Czy podczas okresu można zajść w ciążę – mity obalone

Niejeden ginekolog spotkał się z przekonaniem pacjentek, że okres jest formą antykoncepcji, czyli uniemożliwia zajście w ciążę. Należy pamiętać, że każde współżycie z kobietą mającą zdolności rozrodcze może zakończyć się ciążą, więc jeżeli zostało ono podjęte podczas menstruacji, a kobieta miała wtedy dni płodne, może zajść w ciążę. Jednak jak mówią statystyki z zakresu ginekologii szansa na to, że cykl miesięczny ulegnie takiemu przesunięciu, że jeszcze w okolicach krwawienia miesięcznego nastąpi owulacja, są bardzo niskie. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy podczas okresu można zajść w ciążę, jest twierdząca, jednak z dodanym stwierdzeniem, iż nie jest to sytuacja standardowa i może dotyczyć jedynie niewielkiego odsetka kobiet. Sam okres nie jest formą antykoncepcji, zaś niskie prawdopodobieństwo zapłodnienia wynika po prostu z fazy cyklu.

Dlaczego nawet doświadczone kobiety nie mogą mieć pewności?

Okazuje się jednak, że nawet w przypadku kobiet, u których ginekolog nie podejrzewa żadnych schorzeń i miesiączkują regularnie, może zajść zmiana. Na cykl menstruacyjny może wpłynąć zmiana klimatu, diety, choroba albo silne emocje czy inne czynniki psychofizyczne, nawet z pozoru mało istotne. W związku z tym, kiedy pojawia się wątpliwość, czy podczas okresu można zajść w ciążę, a w ostatnim czasie kobieta przechodziła jakieś zmiany, warto udać się na konsultację do specjalisty z zakresu ginekologii.